انواع نقش برجسته

تاریخ امروز دی 30, 1400 19:58

انواع نقش برجسته

حجاری

در ادامه به بررسی اجمالی هر یک از انواع نقش برجسته می پردازیم …

انواع نقش برجسته

حجاری یکی از انواع نقش برجسته است و همانطور که در آثار باستانی کهن به جا مانده از اقوام مختلف تاریخ شاهد هستیم بقایای نقوش برجسته حک شده بر دل سنگهای سخت و با شکوه آن دوران نمایان گر اوج هنر انسانهای پیشین است .

که با ابزارهای ابتدایی مثل فلزات تیز مانند تیشه و چکش و قلم ، اقدام به ساخت چنین نقش برجسته و مجسمه های زیبایی کرده اند و در معماری بناهای خود قطعات بسیار عظیم و سنگینی از سنگها را جابجا کرده و ستونها و دروازه های ورودی کاخ های آن دوران را مزین به هنر خود کرده اند .

حجاری یا به عبارتی کاستن از بخشی از سنگ که در گذشته با ابزار های ابتدایی انجام می شده نوعی از انواع اجرای نقش برجسته می باشد که به آن حجاری اتلاق می گردد.

انواع نقش برجسته

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و وجود تجهیزات و امکانات بسیار پیشرفته مثل دستگاه های فرز برقی و ابزارهای دقیق حجاری روی سنگ ، چوب و یا هر ماده سخت دیگری بسیار آسان تر شده و هنر مندان با قدرت اجرای بیشتری خالق آثار زیبا تری هستند .

همچنین با ورود دستگاه های لیزر بسیار دقیق به بازار کار در یکی دو دهه گذشته این امکان با ظرافت و دقت بیشتر نسبت به دستگاه های cnc فراهم است.
طراحی سه بعدی در نرم افزارهای maya -3dsmax-zbrush و چندین نرم افزار دیگر کار بسیار تخصصی و ارزشمندی است که به نوعی بخصوص در نرم افزار zbrush طراح قادر به ساخت هر شکل و فرمی می باشد از جمله نقش برجسته و مجسمه و بصورت تخصصی ساخت کاراکتر های بسیار پیچیده و جذاب .
و جالبتر اینکه می توان شخصیت فانتزی و یا هر کاراکتری را در محیط سه بعدی خلق کرد و با دستگاه های پرینتر سه بعدی به آنها هویت واقعی بخشید.

به صورتی که می توان حجم و فرم را تا کوچکترین اندازه ها حتی تا خلل و فرج میکرونی تکسچر روی لباس مدل طراحی شده به انضمام رنگهای گردینت یا طیف دار را خلق کرد.
البته قصد ما از تولید این محتوا پرداختن به تکنولوژی روز نیست ما قطعا تمام تلاشمان این است که به هنر دست بپردازیم اما دانستن این مطالب هم خالی از لطف نیست .

منبت کاری

یکی دیگر از انواع نقش برجسته حکاکی یا منبت کاری روی چوب می باشد .
ماده اصلی در این نوع از نقش برجسته چوب می باشد که باید جنس آن متراکم ،سالم و یکدست باشد .بطور معمول از چوبهایی نظیر گردو ،شمشاد و گلابی و برخی چوبهای جنگلی استفاده می شود. روش کار هم به این شکل
است که ابتدا طرح را روی چوب پیاده می کنند وبا ابزار های فلزی به نامهای اسکنه و مغار که نوکهای متفاوتی دارند .و برای حکاکی اشکال و فرمهای مختلف استفاده می شوند بخش های فرورفته طرح را حکاکی می کنند.

در فرصتهای بعدی به بررسی انواع دیگر نقش برجسته خواهیم پرداخت….


نویسنده : کامبیز محمدی

عضویت در خبرنامه نقش دل

اطلاع از جدیدترین اخبار و تخفیف های فروش با عضویت در خبر نامه نقش دل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
نقش برجسته مدرن
مقالات آموزشی
کامبیز محمدی

نقش برجسته مدرن

قبل از اینکه به واژه نقش برجسته مدرن بپردازیم لازم است تا به نقش برجسته های کهن و تاریخی گوشه چشمی بیندازیم .

ادامه مطلب »
تعریف نقش برجسته
وبلاگ
کامبیز محمدی

تعریف نقش برجسته

نقش برجسته به حجمی فرم یافته و زیبا اتلاق می شود که بر روی سطوحی مانند دیوار و انواع پانل ها اجرا می شود.

ادامه مطلب »
آموزش صفر تا صد نقش برجسته
پخش ویدیو
× مشاوره _ واتساپ