پاسخگوئی سریع  09128150392

طراح و سازنده نقش برجسته ، مجسمه ، مدل و ماکت

انواع نقش برجسته

درادامه به بررسی اجمالی هریک از انواع نقش برجسته می پردازیم ...

حجاری

حجاری یک از انواع نقش برجسته است و همانطور که در آثار باستانی کهن بجا مانده از اقوام مختلف تاریخ شاهد هستیم بقایای نقوش برجسته حک شدهبر دل سنگهای سخت و باشکوه آن دوران نمایان گر اوج هنر انسانهای پیشین است.

انواع نقش برجسته

که با ابزارهای ابتدایی مثل فلزات تیز مانند تیشه و چکش و قلم اقدام به ساخت چنین نقش برجسته و یا مجسمه های زیبایی کرده اند و در معماری بناهای خود قطعات بسیار عظیم و سنگینی از سنگها را جابجا کرده ستونها و دروازههای ورودی کاخ های آن دوران را مزین به هنر خود کرده اند.

انواع نقش برجسته

حکاکی یا به عبارتی کاستن از بخشی از سنگ که در گذشته با ابزار ابتدائی انجام می شده نوعی از انواع اجرای نقش برجسته می باشد که به آن حجاری اتلاق می گردد.
امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و وجود امکانات و تجهیزات بسیار پیشرفته مثل دستگاه های فرز برقی وابزارهای دقیق حجاری روی سنگ ،چوب و یا هر ماده سخت دیگری بسیار آسانتر شده و هنرمندان با قدرت مانوور بیشتری خالق آثار زیباتری هستند.
البته دستگاه های فرز اتوماتیک که به cnc معروف هستند با اتصال به کامپیوتر و تحت نرم افزارهای خاص سه بعدی توانایی ساخت مجسمه ها و نقوش برجسته بسیار دقیق با اجرای جزئیات فراوان را دارند .

انواع نقش برجسته

همچنین با ورود دستگاه های لیزر بسیار دقیق به بازار کار در یکی دو دهه گذشته این امکان با ظرافت و دقت بیشتر نسبت به دستگاه های cnc فراهم است.
طراحی سه بعدی در نرم افزارهای maya -3dsmax-zbrush و جندین نرم افزار دیگر کار بسیار تخصصی و ارزشمندی است که به نوعی بخصوص در نرم افزار zbrush طراح قادر به ساخت هر شکل و فرمی می باشد از جمله نقش برجسته و مجسمه و بصورت تخصصی ساخت کاراکتر های بسیار پیچیده و جذاب .
و جالبتر اینکه می توان شخصیت فانتزی و یا هر کاراکتری را در محیط سه بعدی خلق کرد وبا دستگاه های پرینتر سه بعدی به آنها هویت واقعی بخشید.

انواع نقش برجسته

به صورتی که می توان حجم و فرم را تا کوچکترین اندازه ها حتی تا خلل و فرج میکرونی تکسچر روی لباس مدل طراحی شده به انضمام رنگهای گردینت یا طیف دار را خلق کرد.
البته قصد ما از تولید این محتوا پرداختن به تکنولوژی روز نیست ما قطعا تمام سعیمون اینه که به هنر دست بپردازیم اما دونستن این مطالب هم خالی از لطف نیست .

نقش برجسته روی چوب یا منبت کاری

یکی دیگر از انواع نقش برجسته حکاکی یا منبت کاری روی چوب می باشد . ماده اصلی در این نوع از نقش برجسته چوب می باشد که باید جنس آن متراکم ،سالم و یکدست باشد .

بطور معمول از چوبهایی نظیر گردو ،شمشاد و گلابی و برخی چوبهای جنگلی استفاده می شود. روش کار هم به این شکلاست که ابتدا طرح را روی چوب پیاده می کنند وبا ابزار های فلزی به نامهای اسکنه و مغار که نوکهای متفاوتی دارند .

و برای حکاکی اشکال و فرمهای مختلف استفاده می شوند بخش های فرورفته طرح را حکاکی می کنند.

انواع نقش برجسته
انواع نقش برجسته

درفرصتهای بعدی به بررسی انواع دیگر نقش برجسته خواهیم پرداخت....

درفرصتهای بعدی به بررسی انواع دیگر نقش برجسته خواهیم پرداخت....

خوش آمدین ، لطفا وارد حساب کاربری شوید

ورود

× نیاز به راهنمائی دارین ؟ پیام بدین