پاسخگوئی سریع  09128150392

طراح و سازنده نقش برجسته ، مجسمه،مدل وماکت

تابلو نقش برجسته

تابلو نقش برجسته

همانطور که در مقالات گذشته اشاره شد انسان از دیرباز برای ایجاد ارتباط تصویری باهمنوعان خود و همچنین ثبت وقایع متوسل به طراحی ، نقاشی و یا ایجاد نقوش برجسته با روش حجاری بردیوار غارها و بردل سنگهای صخره ای و کوه ها مبادرت ورزیده که نشان از سبک زندگ و هنر مردمان آن روزگار دارد و طی هزاران سال از گذشت تاریخ خلق این آثار هنری هنوز پا برجا هستند و با اقتدار و زیبایی هرچه تمام تر باعث حیرت عصر تکنولوژی ما میشوند که چطور با ابزار ابتدایی چنین آثار غول پیکر وزیبایی را خلق نموده اند .

تابو نقش برجسته

تابلو نقش برجسته

درتکنیک حجاری با استفاده از قلم چکش قسمت های فرورفته را از سطح سنگ تراشیده وکم میگردد و با پرداخت وفرم دهی قسمتهای برجسته اختلاف سطح لازم رابرای نمایان شدن یک شکل وفرم وطرح ایجاد میکنند و این نوع از نقش برجسته دربرخی آثار باستانی کشور خودمان به چشم میخورد  که بسیار غرورآفرین وچشم نواز است.

تابلو نقش برجسته

وقتی درخرابه های تخت جمشید درسکوت قدم میزنید ومناظر حیرت انگیز وبناهای زیبای ایران باستان را ملاحظه میکنید ناخودآگاه صدای چکش ها وحجاری هنرمندان دیرینه ایران قدیم رابا گوش دل میشنوی که یادآور ذوق و همت وتلاش نیاکان هنرمند ماست .

تابلو نقش برجسته

امروزه با الهام از این هنر زیبا وکهن وتلفیق  آن با مهارتهای علمی نوین وهمچنین ابزار آلات مدرن این امکان میسر شده تا تابلوهای نقش برجسته درزیباترین فضاهای معماری گنجانده شود واسباب زیبائی دو چندان بناهای مدرن وسنتی امروزی را فراهم آورد ومعماران خوش ذوق واهل هنر وسازندگان پروژه های ساختمانی را برآن داشته است تابا به کار گیری این المان دکوراتیو حال وهوای دلنشین تری را برای فضای زندگی ومحل کار انسان امروزی فراهم کنند .

 تابلو نقش برجسته

طراحی واجرای تابلو نقش برجسته مستلزم داشتن تخصص کافی وآشنا بودن به برخی مهارتهای هنری و همچنین درک مفاهیمی همچون ،شکل وفرم ،حجم واندازه ، نور وسایه ، رنگ ، درک تصویر ، درک بعد و عمق تصاویر و همچنین پرسپکتیو و ترکیب بندی (کمپوزیسیون ) است .

دربرخی از انواع نقش برجسته مثل سفال بدلیل اینکه قطعات گل رس پس از خشت زدن درابعاد محدود و شکل دادن بصورت خام قابل استفاده نیست واستحکام لازم را ندارند بنابراین باید به کوره انتقال پیدا کنند و بخاطر محدودیت فضای کوره و عدم ترک خوردن  قطعات میبایست از اندازه ای خاص بزرگتر نباشد وبعد از پروسه خشک شدن  تدریجی که در گرمخانه عموما صورت میگیرد پخت و بعضا لعاب کاری روی خشت پخته شده انجام پذیرد.

 بنا به دلایل ذکر شده در نقش برجسته سفال امکان اجرای مستقیم روی دیوار ممکن نیست و بعد از تولید قطعات  نقش برجسته پخته شده به صورت پازلی قابل نصب میباشد که وجود درز انقطاع بین قطعات از خصوصیات لاینفک این نوع از نقش برجسته میباشد . درتصویر زیر نمونه ای از نقش برجسته سفال را ملاحظه می فرمائید.

تابلو نقش برجسته

نقش برجسته ها به دو سبک کلی تقسیم بندی میشوند :

نقش برجسته هایی که برجستگی المانهای آن بسیار کم و محدود میباشد که به این نوع آلتورلیف اتلاق میشود مانند انواع سکه که درطول تاریخ روی فلزات ضرب شده و یا تابلوهایی که با پیروی از همین سبک ساخته و پرداخته  شده اند .

 نوع دیگر به نقش های گفته میشود که اجزاء آن برجستگی بسیار زیادی دارند حتی درحد یک مجسمه کامل که به سطح چسبیده است و به آن بارلیف گفته میشود که البته سازنده ارتباط مفهومی بین زمینه و برجستگی را لحاظ میکند وگرنه هرکدام معنا و مفهوم خود را خواهد داشت و به این ترتیب ازهم گسیختگی مضامین اثر ،دریک نگاه عامیانه نیز مشهود خواهد بود.تصاویر زیر نمونه هایی از انواع کلی ذکر شده است .

 

طراحی و ساخت نقوش برجسته بارلیف هزینه بر وزمان بر است ولی قاعدتا از زیبایی خاص خود نیز برخوردار است.ولی درعین حال در هر فضایی هم کاربرد ندارد و قابل اجرا نیست  و بخاطر حجم زیاد قطعا از وزن بسیار بالائی هم برخوردار است لذا باید درمکانی مناسب تعبیه گردد و بخوبی مهار شود نقوش برجسته التورلیف نیز زیبائی و طرفداران خاص خود را دارد قابل ذکر است که اجرای حجم و ضخامت کم در برجستگی ها بسیار تکنیکال و ظریف باید صورت بگیرد تا حس ایجاد عمق در نقش برای بیننده قابل درک باشد .

ادامه دارد… 

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

2 پاسخ

 1. درود.
  ممنون از توجهتون به خیل عظیم علاقه مندان به این هنر، مخصوصا عزیزانی که بعضا شاید پرداخت هزینه های اموزش این هنر را نداشته اما علاقه مند به اموزشند.
  متشکرم.
  متاسفانه در ویدئوهای اموزشی سایت چه اینجا و چه در آپارات متوجه نشدم که نوع خمیر و طرز تهیه این خمیر چیست؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  یاحق.

  1. باسلام به شما دوست گرامی، فرمول وتناسبات ترکیبات استفاده شده در کارگاه هنری نقش دل حاصل پانزده سال تلاش وآزمون خطاست که بهایش پرداخت شده ودرقبال ارائه آموزش های ذکر شده مبلغ بسیار ناچیزی دریافت میگردد که درازای اطلاعات بسیار ارزشمند دوره ها خدمت شما عزیزان با احترام تقدیم میگردد.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

خوش آمدین ، لطفا وارد حساب کاربری شوید

ورود

× نیاز به راهنمائی دارین ؟ پیام بدین